Výpravy

Jak sbalit na vícedenní výpravu

Vždy, s balením věcí svému dítěti pouze pomozte, ale zabalit věci do batohu nechte je samotné. Pořádně promyslete, co skutečně potřebuje a co je zbytečné. Myslete hlavně na to, že s batohem půjde třeba i několik kilometrů a každá věc navíc se pronese. Balit si věci na výpravu se musí učit a věnovat tomu náležitou pozornost. Po každé výpravě si při vybalování uvědomte, které věci se za celou výpravu nepoužily nebo zda něco nechybělo. Uvidíte, že po několika výpravách budete mít všichni jasnou představu, co skutečně potřebuje s sebou mít. Je rozdíl jít na výpravu s „batůžkem“, který váží 7 kg anebo s batohem vážícím dvakrát tolik.

Zde je základní seznam věcí potřebných na výpravu:
  • batoh (jak vybírat batoh zde)
  • spacák
  • karimatka nebo alumatka
  • ešus (jen větší díl s víčkem), hrnek
  • lžíce
  • nůž
  • baterka (čelovka)
  • pláštěnka (lepší ve variantě pončo)
  • KPZ
  • tužka, zápisník
  • hygiena (kartáček, pasta, malý ručník, toaletní papír, balíček papírových kapesníků)
  • doklady – kartička pojištěnce (stačí kopie), skautskou průkazku nebo jiný doklad s fotkou na prokázání věku
  • oblečení – podle ročního období a počasí + tričko na spaní, teplé na večer, náhradní při promoknutí, náhradní spodní prádlo a ponožky, čepice
  • 1,5 l lahev s vodou, jídlo – většinou večeře na pátek
  • peníze
  • léky (pokud nějaké užíváte)
  • skautské tričko na sebe
  • pohodlná pevná obuv, pokud se bude spát v budově – přezůvky
Několik užitečných rad

Vše zabalte do batohu tak, aby zůstaly volné ruce tzn. žádné spacáky, karimatky, ani igelitové tašky mimo batoh!

Dolů a na záda batohu uložte věci nejtěžší, spací pytel dospod, do střední části batohu pak věci, které není potřeba vyndávat přes den během chůze (náhradní oblečení) a nahoru dávejte věci denní potřeby a drobnosti (doklady, jídlo, zápisník, nůž, pláštěnka, baterka).

Zabalit si dobře batoh by měl umět každý skaut i světluška. Vědět, kam která věc patří, být si jist, že tam opravdu je, vyžaduje jen trochu práce a pořádkumilovnosti. Většinou se brzy ukáže, jak je nepříjemné hledat v začínajícím lijáku pláštěnku, která se v batohu někde schovala.