Vodácká výstroj a výzbroj

Výpravy na vodu jsou pro vodní skauty základními akcemi pro zdokonalování vodáckého výcviku. Aby si mladí vodáci výpravu dostatečně užili a zbytečně netrpěli, je potřeba, jet na ně patřičně vybaven. Vaši malí vodáci jsou zatím stále začátečníci, pořádané výpravy jsou většinou pojaty tak, aby si jednak užili dostatek adrenalinu a zábavy a také, aby si v daném terénu vyzkoušeli a naučili se maximum, co lze. Proto je velmi pravděpodobné, že budou občas plavat. Voda je drsný sport ve všech ohledech (morál, fyzička, pohyb venku bez ohledu na počasí).
Následující řádky se týkají vhodné výstroje a výzbroje na vodácké výpravy. Nelekejte se, že toho je hrozně moc, rozhodně nemusíte vše pořizovat ihned, ale neváhejte se obrátit na oddílového kapitána a domluvte se s ním, co by vám doporučil a jak budete dále postupovat.

Nutné vybavení na vodu:
  • je nutné, aby na vodu bylo oblečení jiné než pro pobyt na břehu, aby se skautíci mohli po návratu na břeh převléknout do suchého
  • oblečení na chladno (pokud možno nesmáčivé, rychleschnoucí)
    a) šusťáky, bundu, ideálně funkční spodní prádlo
    b) neopren (nejlépe neoprenové kalhoty v kombinaci se šusťákovou bundou)
  • oblečení na teplo – plavky, tričko, kraťas
  • boty na vodu – neoprenky nebo staré plátěné tenisky
  • plovací vesta
  • pádlo
  • šátek nebo kšiltovka
  • lahev na pití min. 0,5 l (stačí petka)

Je nám jasné, že většina z vás nemůže kupovat dětem rovnou neopreny a vodácké bundičky, je to docela investice a dítě roste. Avšak toto lze kompenzovat třeba tím, že na webu projdete bazary, tam jsou ceny výrazně nižší:
www.sbazar.cz/623-vodacke-potreby
www.padler.cz/bazar/
www.raft.cz/inzeraty.aspx?typ=1
www.vodackyraj.cz/katalog/bazar-vybaveni

Vhodnou minimální investicí jsou ale trička a spodky z funkčního materiálu – funkční prádlo (Klimatex, Moira, atd.). Velmi často jsou ke koupi v obchodních řetězcích (zejména Lidl), hřejí i mokré a velmi rychle schnou. Dají se použít jako spodní vrstva, na to pak triko či kraťasy a hlavně – šusťáková bunda!

Plovací vesta je nejzákladnější bezpečnostní výbavou každého vodáka. Především zvyšuje výtlak plavce a výrazným způsobem tak ulehčuje plavání ve vodě. Plní i další funkce – tepelně izoluje a chrání proti poranění. Vhodná vesta musí mít správnou velikost, nesmí škrtit ani sklouzávat z těla a musí umožňovat volný pohyb. Minimální vztlak u vesty je dán v poměru k hmotnosti jedince a musí odpovídat daným normám. Nevhodná je vesta nafukovací a polystyrenová.

Pádlo se obecně vybírá ve velikosti přesně na bradu. Ale klidně počítejte s tím, že malý vodák ještě poroste, tak je možné koupit o trochu větší.

Vestu i pádlo můžete zakoupit v některé vodácké prodejně (např. www.hiko.cz) nebo vám ji můžeme pomoci pořídit. Samozřejmě jsme také schopni poradit s výběrem.

Pro nové členy přístavu nabízíme možnost zapůjčovat si vybavení v přístavu, ale pro další vodácké sezóny je potřeba počítat s vlastním vybavením.
Pokud se tedy skaut bude věnovat vodnímu skautingu i nadále, pořiďte mu prosím vlastní vestu a pádlo. Toto vybavení používáme po velkou část roku, na schůzkách na loděnici, na táboře a na vodáckých výpravách. Vybavení, které můžeme zapůjčovat z vlastních zásob je skromné, většinou staršího data a ne vždy úplně ideální.

Rozhodně uvítáme pokud se v případě jakékoliv nejistoty poradíte s kapitány oddílů!